Reflexní prvky nejen pro chodce…

Bottari_reflexní doplňky

Od 20. února platí nová povinnost pro chodce. Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinnen mít na sobě prvky z reflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro všechny ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Nestačí ani baterka v ruce, pokud se třeba vracíte z večerní návštěvy hospůdky, ani kvalitní čelovka, pokud zrovna běžíte půlmaratón.

Jen vloni zemřelo za tmy 72 chodců. Během posledních let umřelo 6 z 10 chodců za tmy. Pokud by byli řádně vidět, polovina z nich mohla žít. Pravděpodobnost usmrcení chodce za tmy je 2x větší než ve dne.  Pravděpodobnost usmrcení chodce za tmy s reflexními doplňky je 10x menší než u chodce bez nich, za tmy totiž vidí řidič chodce s reflexními prvky na 10x delší vzdálenost. Za nejlepší pro bezpečnost chodců lze považovat kombinaci světlého oblečení a reflexních pásek, viditelných ze všech stran.

Pokud má chodec za tmy modré oblečení, je vidět na 18 metrů. V červeném oblečení ho uvidíte na 24 metrů a v bílém oblečení na 55 metrů. Pokud má ale reflexní oblečení, uvidíte chodce za tmy už na 200 metrů. Nejlépe viditelné reflexní barvy jsou žlutá, zeleno-žlutá, oranžová a červená.

Jaké tedy máme doporučení pro chodce, ale i pro cyklisty? Rozhodně používejte reflexní předměty, které umístěte nejlépe na konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu tak, aby byly viditelné ze všech stran. Cyklisté by měli umístit reflexní prvky i na přilbu a kolo a mimo oblečení a bezpečnostních doplňků dbát také na správnou výbavu kola. Reflexní prvky lze umístit také na obuv.

A co šoféři aut? Dbejte na řádné osvětlení vašeho vozu, na kvalitní a homologované autožárovky a čisté světlomety, nezapomeňte na použití přenosného výstražného trojúhelníku po dobu nouzového stání, použijte vždy reflexní vestu při pohybu na silnici i v souvislosti s nouzovým stáním.

I když nové nařízení pro chodce zatím policie příliš nekontroluje a nepokutuje, radíme, NEPODCEŇOVAT. Je něco cennějšího než váš vlastní život?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.