Malá mediální panika zvaná výstražné vesty

Jsme národ ovládaný médii a mnohdy věříme všemu, co média napíší. Na začátku května se objevila zpráva, že výstražné vesty, které tvoří součást povinné výbavy aut, již neodpovídají evropským normám a motoristé budou muset nakoupit nové vesty a ty původní budou moci použít leda tak na cyklistiku nebo pěší tůru…Podle nové normy prý musí být od začátku roku více reflexní a z kvalitnějšího materiálu. Nová norma má vyšší nároky na materiál a přísnější je také v pravidlech na testování výrobku. Stanovuje přesně fotometrické vlastnosti podkladového materiálu i reflexních pruhů a to včetně velikostí. Novou povinností je, že prodávané vesty budou muset být testovány takzvanou notifikační osobou a podle toho patřičně očíslovány.
Tyto informace vzbudily slušnou paniku mezi motoristy i obchodníky a tak jsme zjišťovali a třídili informace, některé jsou docela překvapivé.

Evropská unie vytvořila novou normu na reflexní vesty a nahradila tak předchozí normu EN 471. Nová norma EN ISO 20471:2013 sice platí už nějakou dobu, ale ve změti změn dle harmonizace s evropskými standarty se nějak zapomnělo upozornit na změnu tu podstatnou část, tedy veřejnost. Co vůbec norma říká a pro koho je určena?

Nová norma nese označení ČSN EN ISO 20471:2013 a na reflexní vestě musí být uvedena notifikační osoba a její čtyřmístné identifikační číslo. Starší reflexní vesty podle normy ČSN EN 471 nebo EN 20471 by se dle norem neměly používat jako součást ochranného oděvu. Pro řidiče se tedy dle vyjádření pana ministra dopravy Dana Ťoka nic nemění.

„Ochranné vlastnosti vest, které odpovídaly dřívější evropské normě EN 471, jsou z hlediska bezpečnosti dostatečné a odpovídají technickým požadavkům. Rád bych tedy motoristy jednoznačně uklidnil, že nemusí vyhazovat vesty, které pořídili dříve a kupovat nové. Platí, že vesta, která je součástí povinné výbavy, musí odpovídat evropské normě (označení EN 471 nebo EN ISO 20471). Z žádného předpisu ale nevyplývá, že starší vesty plnící tuto normu nejsou v pořádku a lidé je nemohou používat,“ říká ministr dopravy Dan Ťok.

Požadavky novelizované evropské normy se vztahují na nové produkty, které výrobci uvádějí na trh. Výrobci také nadále mají povinnost umístit na výrobek označení CE, které vyjadřuje shodu se základními požadavky nařízení vlády a směrnicí. Výstražná vesta do povinné výbavy vozidla ale nepatří mezi ty ochranné oděvy, u nichž se podle normy musí uvádět i číslo notifikované osoby provádějící kontrolu. To se týká jiných, specializovaných, ochranných pomůcek.

Tak motoristé, prodejci i vy ostatní fandové motorismu, buďme v klidu, revoluce ve vestách se nekoná a nové vesty si kupovat nemusíte. Až zase poběží nějaký podobný článek na internetu, už se těšíme, jak strávíme několik hodin u počítače a telefonu a budeme uvádět informace na pravou míru! I když někteří obchodníci nás za takový článek mít rádi nebudou, protože mohli mít dobrý kšeft a ten je pryč. Musí si počkat (nebo vytvořit) jinou lepší příležitost…

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.